Menü
Sepetiniz
Glutensiz Ekmek: Sağlıklı Beslenmede Glutensiz Karabuğday Ekmek Çeşitleri, Kekler ve Poğaçalar.

Glutensiz Poğaçalar

Glutensiz Poğaçalar

Kültürümüzün ve yeme alışkanlıklarımızın olmazsa olmazı poğaçaları sevmeyen var mı? Buğday unlarından yapılmış poğaçalardan vazgeçmek zorunda kalan çölyak hastaları, gluten hassasiyeti ya da gluten intoleransı olanlar bir daha poğaça yiyemeyeceklerini düşünüyorsa; yanılıyor. Glutensiz poğaça ile hem glutene bağlı hastalıkları olanlar hem de sağlık açısından glutensiz beslenmeye başlayan kişiler poğaça lezzetinden mahrum kalmayacak.

Poğaça, tüm pastanelerde ya da unlu mamuller satılan yerlerde bulabileceğiniz geleneksel tuzlu hamur işidir. Ayrıca Türk kadınları genellikle ev veya çay partileri için poğaça pişirir. Öte yandan, aceleniz olduğunda poğaça en iyi kahvaltıdır. Örneğin, insanlar sabah erkenden işe giderken poğaça almak için pastanelere ya da fırınlara uğrarlar. Çünkü evde kahvaltı yapmaya vakit bulamadığınız zamanlarda en güzel kahvaltı poğaçadır. Çocuklarınıza okula döndükten sonra vereceğiniz lezzetli bir atıştırmalık arıyorsanız, poğaça onlar için en iyi atıştırmalıktır.

Glutensiz poğaça; geleneksel poğaçanın aksine glutensiz unlarla yapılan hamur işi çeşididir. Poğaça hamuru mayalı veya mayasız yapılabilir, ancak yalnızca deneyimli fırıncılar kaliteli mayasız poğaça yapabilir ve giderek daha nadir hale gelmektedir.

Glutensiz poğaça yapımındaki tarif için doğru unu seçmek çok önemlidir. Un, glüten açısından zengin, ince yapıda bir un olmalıdır yanılgısının aksine gluten içermeyen unlar ile mükemmel poğaçalar yapılır. İyi mayalı bir hamur elde edebilmek ve poğaçanın lezzetli olması için iyi una ihtiyacınız olacak, bu da güçlü un olarak adlandırılan glüten açısından zengin olması gerektiği anlamına gelse de gluten içermeyen unlarla lezzetli ve güzel bir dokuda poğaça yapılır. Mısır unu, karabuğday unu, pirinç unu ve diğer glutensiz unlar glutensiz poğaça hamuru için sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda bu glutensiz unlar poğaçanın lezzetine lezzet katacaktır.

Poğaçalar pek çok şekilde ikram edilebilir. Dilerseniz peynirli dilerseniz patatesli içler ile satılmaktadır. Glutensiz poğaça satın alırken dikkat etmeniz gereken şey iç harcının da glutensiz içeriğe sahip olmasıdır. Ek olarak gluten ile kontamizasyona uğramamış tesislerde üretilmelidir. Bu konuda glutensizekmek.com.tr ye güvenmelisiniz. Siz de şimdi kahvaltınıza, ara öğününüze ya da keyifli sohbetlerinize eşlik edecek glutensiz poğaça sipariş edebilirsiniz.

Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)