Çölyak Testi Sağlık Ocağında Yapılır Mı?

Çölyak hastalığı, her yaşta ortaya çıkabilen ve kesinlikle yaşam boyu süren bir durumdur. Çok çeşitli semptomlar gösterebilir. Test yaptırmak, semptomları kontrol etmek ve kontrol altına almak önemlidir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara neden olabilir. Peki çölyak hastalığı testini nerede yaptırabilirsiniz? Çölyak testi sağlık ocağında yapılır mı? Bu yazımızda çölyak testi nerede yapılır konusuna değineceğiz.Çölyak Testi Sağlık Ocağında Yapılır Mı?

Çölyak testi oldukça basit testlerdir. Çölyak testi yaptırmak isteyenler sağlık ocağına gidip yardım alabilir. Çölyak testi sağlık ocağında yapılır. Çölyak teşhisi için kullanılan testler oldukça basit prosedürleri içerdiği için bir sağlık kuruluşunda, sağlık ocağında bu hastalığın teşhisini koymak mümkündür.

Çölyak Testi Aile Hekimi Yapar Mı?

Çölyak hastalığınız olduğundan şüphelenirseniz en yakınınızdaki sağlık ocağına başvurabilirsiniz. Çölyak testi aile hekimi tarafından yapılabilir.

Çölyak Testi İçin Hangi Bölüme Gidilmeli?

Çölyak hastalığınız varsa ve teşhis almak istiyorsanız hastanelerin dahiliye, gastroenteroloji bölümlerine başvurabilirsiniz. Aynı zamanda glutene bağlı hastalıklar için de hastanelerin bu bölümlerine başvurmanız gerekmektedir. Çölyak ciddi bir hastalık olmakla beraber kesinlikle teşhis ve tedavinin zorunlu olduğu da bir hastalıktır. Bu nedenle teşhis almayı ertelemek büyük sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir.

Çölyak Hastalığı Teşhisi

Çölyak hastalığınız varsa çölyak hastalığı teşhisi için çeşitli belirtilerle başvurabilirsiniz. Bazıları tamamen ilgisiz görünebilir, bazıları ise çok ince olabilir. Belirtiler; ishal ve emilim bozukluğundan depresyon ve yorgunluğa kadar her şey olabilir. Öncelikle çölyak hastalığının, kendisiyle ilişkili diğer durumlarla birlikte olabileceğini unutmamalısınız. Bu durumda semptomlar da örtüşecek ve örtüşecektir. Bazen hiçbir semptom görülmez.

Ayrıca uzmanlar, çoğu hastanın tespit eşiğini bile karşılamayan semptomlar gösterdiğini fark ettiler. Sonuç olarak, hastalık genellikle teşhis edilmez. Semptomlar da sıklıkla yanlış teşhis edilir. En yaygın iki yanlış teşhis, İrritabl Bağırsak Sendromu ve laktoz intoleransıdır.

Çölyak Testi Nedir?

Çölyak hastalığını teşhis edebilen çölyak testi için birkaç test vardır. Doğru sonuçları göstermek için içinde glüten bulunan bir diyette olmanız gerekir. Aksi takdirde testler vücudunuzun glütene tepkisini ölçemez.

tTG-IgA Testi

İster çocuk ister yetişkin olun, Doku Transglutaminaz IgA olarak bilinen çölyak testinden, yani tTg-IgA testinden Çölyak hastalığının doğru teşhisi beklenebilir. Bu testte, çölyak hastalığına bağlı olarak ürettiğiniz antikorların sayısını ölçmek için bir kan örneği alınır.

Bu testin doğruluğu son derece yüksektir. Çölyak hastalığı olan ve glütensiz beslenmeyen kişilerin yaklaşık %98'ine teşhis koyabilir.  Bu testin duyarlılığı o kadar yüksektir ki, hastalığı olmayan kişilerin yaklaşık %95'inde sonuç negatif olacaktır. Bundan, testin bir kişide Çölyak hastalığının varlığını - ve yokluğunu - doğru bir şekilde ortaya çıkarabileceğini söyleyebilirsiniz. Bu nedenle, yanlış teşhis şansı çok azdır.  

Bunun hastalık için diğer herhangi bir testten daha duyarlı olduğu düşünülse de sonuçta yanlış negatif veya pozitif çıkma olasılığı tamamen ortadan kaldırılamaz. Gerçeği söylemek gerekirse, hastalığınız olsa bile test sonucunun negatif çıkma olasılığı çok düşük olabilir. 

Kimler Çölyak Testi Yaptırmalı?

Üç yaşından büyük çocukların yanı sıra yetişkinler, çölyak hastalığına bağlı semptomlarını yaşarlarsa Çölyak hastalığı için test yaptırmalıdır. Tip I Diyabet, otoimmün tiroidit hastalığı, Turner Sendromu, Down Sendromu, Williams sendromu, otoimmün karaciğer sorunu veya IgA eksikliği gibi ilişkili başka otoimmün rahatsızlıklarınız varsa, siz de test yaptırmalısınız.

Çölyak Testi Sağlık Ocağı

Çölyak testi sağlık ocağı tarafından da yapılabilir. Bu nedenle uzaktaki bir hastane ya da sağlık kuruluşuna başvurmanıza gerek yoktur.

Doğru teşhis, durumunuzu tam olarak anlamanıza yardımcı olacaktır. Buna göre, glütensiz bir yaşam tarzı benimseyerek ne kadar uyanık olmanız gerektiğini bileceksiniz. Teşhis olmadan, durumunuzu kötüleştirerek glüten tüketmeye devam edebilirsiniz.

Herhangi bir teşhis koymadan glütensiz bir diyete başlarsanız, testinizin sonucunu etkileyecektir. Kesin durum taramada görünmeyecek ve tekrar glüten açısından zengin bir diyete dönebilirsiniz. Bu nedenle, önce düzgün bir şekilde test yaptırmanız gerekir. 

Durumunuzu teşhis etmeden bırakırsanız ve bu nedenle glüteni tabağınızdan atamazsanız, sonunda vücudun farklı bölgelerinde daha ciddi problemler geliştirebilirsiniz. MS, doğurganlık sorunları, diyabet ve bağırsaktaki kanserler, tedavi edilmediğinde hastalığın olası sonuçlarıdır.

Çölyak hastalığı testlerinden korkmanıza gerek yok. tTG-IgA testi ile durumunuz kolayca tespit edilecektir.  Bu testler, glutensiz bir yaşama oldukça sorunsuz geçiş yapmanıza yardımcı olacaktır.

Çölyak testi için sağlık ocağı ya da aile hekiminize başvurduktan sonra gerekli bilgilendirmeler ve tedavi için beslenme planına yönelik açıklamalar yapılacaktır. Çölyak semptomları yaşarsanız vakit kaybetmeden sağlık ocağına başvurun. Bu sayede hayat kalitenizi yükseltecek ve sağlığınıza kavuşacaksınız.