Glutensiz Diyet ve Ekşi Maya

Glutensiz diyet ve ekşi maya aslında birbirinden ayrılmayan iki arkadaş gibidir. Ekşi maya içeren unlu mamul tüketimi glutensiz diyet izleyenler için önemlidir. Ekmeğe kendine has ekşimsi tadını veren fermantasyon süreci, ek olarak ekmeği daha fazla bağırsak dostu haline getirir. Günümüzde birçok insan sindirim sorunları ile başa çıkmaya çalışıyor. Eğer glüten içeren gıdalara karşı hassassanız, çölyak hastalığınız varsa ya da bağırsaklarınızda bir sorun olduğu tanısı konulmuşsa, ekşi maya bakterilerinin unu parçalama yeteneği hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Glutensiz diyet ve ekşi maya tüketiminde kan şekerinizi kontrol etmeye çalışıyorsanız, ekşi maya, hızlı fermente edilmiş ekmeklerden daha iyi bir seçenektir. Araştırmalar özellikle tam tahıllar kullanıldığında, ekşi mayanın diğer ekmeklerden daha yüksek dirençli nişasta seviyelerine sahip olduğunu göstermektedir. Bu durum ise vücudun karbonhidratları sindirmesi daha uzun süreceği için kan şekeri seviyesinin daha az ve yavaş yükselmesi anlamına gelir.

Glutensiz diyet ve ekşi mayalı ekmek için daha uzun hazırlık süresi gerekmektedir. Ekşi mayalı ekmek üretirken uygulanan adımlar, öncelikle glütene karşı hassasiyetiniz varsa, yemenin ve sindirmenin daha kolay olduğu anlamına gelir. Gluten duyarlılığı olan kişiler tarafından güvenle tercih edilebilir.

Ekşi maya, çok çeşitli vitamin içerikleri ve besin değerlerine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı da ekşi maya içeriğini tüketmek günlük sağlığınız için oldukça faydalıdır. Ekşi mayalı ekmek az ila orta miktarda içerir: demir, manganez, kalsiyum, B1-B6, B12, folat, çinko, potasyum, tiamin, niasin, riboflavin, selenyum, demir, manganez, magnezyum, fosfor ve E vitamini. Bu da mükemmel seçim! Diğer ekmek çeşitleri ile karşılaştırıldığında, ekşi mayadan yapılan ekmekler, diğer ekmek çeşitlerinden daha fazla sağlıklı besin içeriğine sahiptir.

Ekşi mayalı ekmek, sağlıklı bir alternatif olmasının yanı sıra harika bir tada sahiptir. Daha ne isteyebilirsiniz ki? Glutensizekmek.com.tr den glutensiz diyete uygun ekşi maya ekmeği sipariş verebilirsiniz. Bu kadar faydalı ve gluten hassasiyeti olan kişiler için daha uygun bir ekmek varsa o da ekşi mayalı karabuğday ekmeğidir. Şimdi her ikisini de glutensiz diyete dahil etmenin tam zamanı!