Glutensiz Beslenme Zayıflatır Mı?

Glutensiz beslenmeye geçiş yapanların en çok merak ettiği konulardan birisi de “Glutensiz beslenme zayıflatır mı?” sorusudur. Çölyak hastası, gluten alerjisi, gluten intoleransı gibi sorunları olmayan insanlar neden kendi özgür iradeleriyle glutensiz bir beslenme düzenine geçiyorlar? Çoğu insan glutensiz beslenmeye geçiş nedenini, sağlık durumları hariç, kilo kaybı ve genel sağlık olarak gösterir. Peki, glutensiz beslenme zayıflatır mı?

Glütensiz beslenme aslında kilo alımına neden olabilir. Glutensiz beslenmeye başlayan çölyak hastaları, glutensiz beslenme düzenine geçtiklerinde kolayca kilo alabilirler. Çölyak hastası bir kişinin semptom olarak kilo kaybı ve anemisi varsa, bağırsak sindiriminin iyileşmesi ve emilimi nedeniyle glütensiz beslenme ile kilo alması muhtemeldir

Bir yiyeceğin glütensiz olması her zaman sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Aslında, birçok glütensiz yiyecek, glüten içeren muadillerine göre daha fazla kalori, daha fazla şeker ve daha fazla yağ içeriğine sahiptir. Lezzeti ya da eksik bileşenleri telafi etmek için glütensiz gıdalar genellikle vücut için besinsel olarak daha fazla kaloriye sahip olabilir.

Glutensiz beslenme zayıflatır mı?” sorusunun cevabına zayıflatır dersek şu şekilde açıklayabiliriz; glutensiz beslenmede sağlıklı kilo kaybı yaşanmasının nedeni fazla meyve, sebze ve önceki gluten içerikli beslenme düzenine kıyasla daha sağlıklı yiyecekler tüketilmesidir. Glutensiz beslenme ek olarak çok fazla fast food, abur cubur ya da işlenmiş gıda yiyemeyeceğiniz anlamına gelir. 

Glutensiz beslenme düzenini benimseyen insanlar ayrıca besin içeriklerinin etiketleri konusunda daha dikkatli olma eğilimindedir ve yiyeceklerinin içeriği hakkında daha fazla bilgi sahibi olurlar. 'Kötü' olarak adlandırılan yiyeceklerin beslenme düzeninizden çıkarılması ve daha sağlıklı ya da besleyici olan yiyeceklere daha fazla yer verilmesiyle kilo kaybı olabilir.

Bununla birlikte, aynı kilo kaybı, sadece abur cuburları sınırlamak, dengeli beslenmek ve yemeğinizin içeriğine dikkat etmekle de olabilir. Gluten, vücudunuz için iyi olan sağlıklı vitamin ve besin kaynağı olan yiyeceklerde bulunur. Bu yiyecekler ayrıca iyi bir enerji ve besleyici lif kaynağı olabilir. Özet olarak glutensiz beslenme sağlıklıdır ve dengeli sürdürülürse sağlıklı zayıflamanıza yardımcı olabilir.