Glutensiz Diyet Planı

Glutensiz diyet planı gluten tüketemeyen herkes için uygulanması zorunlu olan bir düzendir. Bu diyet planında amaç glutene bağlı hastalıkların gösterdiği semptomları minimuma indirmek ya da sağlıklı yaşamaktır.

Glutensiz Diyet Planı Nedir?

Glutensiz diyet planı glutenden uzak durmayı gerektiren ve hatta zorunlu kılan bir diyet planıdır. Bir diyet planını uygulamak yeterince zordur, ancak ikisini takip etmek sinir bozucu ve cüzdan kırıcı olabilir. Bununla birlikte, bazı hızlı ipuçları ve püf noktaları onu daha yönetilebilir hale getirebilir. 

  • Yiyemedikleriniz yerine yiyebileceklerinize odaklanın. 
  • Kriz zamanlarında, yaşamak üzere olduğunuz faydalara dikkat edin.
  • İkamelere kanmayın, diyetinizi tamamen değiştirin.
  • Kalıcı ol.

Bununla birlikte, belirli diyetler belirli şeyler gerektirir. Glutensiz beslenme ile ilgili glutensizekmek.com.tr de yer alan diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın! 

Glutensiz ve Süt İçermeyen Diyet Planı 

Laktoz intoleransı ve çölyak hastalığı el ele beraber gider ya da ilerler. Bu nedenle çölyak hastalığı olan birçok kişi hem süt ürünleri hem de glüten içermeyen diyetler uygular. Laktozsuz ve glutensiz beslenme ile ilgili yazımıza glutensizekmek.com.tr den ulaşabilirsiniz. Ancak bu kadar katı bir diyet planı uygulayanlar sadece onlar değil.

Birçoğu, iltihabı azaltmak için basitçe takip eder. Gerçekten de, süt ürünleri ve glüten, en olası iltihaplanmaya neden olan gıdalardır. Bu nedenle çoğu diyetisyenin bu duruma "anti-inflamatuar diyet" adını vermesinin nedeni budur.  

Buradaki iyi haber şu ki, besin gruplarının çoğunu (et, meyve, sebze, yumurta, yağlar vb.) hala yiyebilirsiniz. Yani, çok fazla telaşa kapılmadan yine de çeşitli bir yemek planına sahip olabilirsiniz. 

Glutensiz Diyet Planı ve Vejetaryen Diyet 

Hem vejetaryen hem de glüten tüketmeyen biri olmak, önerilen günlük protein alımınızı karşılamak için daha az seçeneğe sahip olmak anlamına gelir. Bu nedenle, diyet planınız protein açısından zengin bitki kaynakları ve tahıllara odaklanmalıdır. 

Vejetaryen ve glüten free bir planı takip etmek parkta yürüyüş yapmak değildir. Esas olarak, çoğu et alternatifi glüten içerdiğinden. Bu, yemek planları ve fikirleri bulmayı zorlaştırır. Neyse ki, glutensizekmek.com.tr sizin için online alışveriş ve sipariş verme imkanı sağlıyor.

Glutensiz ve Vegan Yemek Planı

Gluten ve hayvansal ürünleri tamamen bırakmak neredeyse imkânsız görünebilir. Yine de eğer hepiniz yemek pişirme deneyleri yapıyorsanız, bu gerçeklerden daha uzak olamazdı. 

Gerçekten de yeni tarifler ve malzemeler keşfetmeye açıksanız, diyetinizi bir daha asla enerjisiz veya yorgun hissetmeyeceğiniz şekilde zenginleştirebileceksiniz. 

Düşük Karbonhidratlı ve Glutensiz Yemek Planı

Bu yemek planı, sağlıklı yağlar, sebzeler ve et açısından zengin birçok yemek içerir. Sözde keto diyetine benzer, ancak tabii ki glüten içeren tahıllar olmadan. 

Bu özel yemek planının harika yanı, şeker içeriği oldukça düşük olduğu için birkaç kilo verme şansınız olacak.

İlham bulmakta zorluk çekiyorsanız, sayfamızda incelediğimiz düşük karbonhidratlı tariflere göz atabilirsiniz. Ek olarak sayfamızdan sipariş vereceğiniz düşük karbonhidrat içeren unlu mamullere de bakmalısınız.

Glutensiz Diyet Planı Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yeni gıda yaşam tarzınızı glütensiz hale getirmek oldukça fazla çaba gerektirir. Ancak, işe yaraması için yol boyunca birkaç sıkıntıyı tahmin etmeniz gerekecek. Aşağıdakiler, insanların glütensiz bir diyet yaparken yaptıkları en yaygın hatalardır.

  • Glutenin ne olduğunu öğrenmeden önce glutensiz diyete başlamak. Bu öncelikle kötüdür, çünkü insanlar glütensiz bir yemek planındayken bir mucize bekler ve bu planın sonuçları söz konusu olduğunda gerçekçi değildir.
  • Etiketleri okumamak. Etiketleri okumak, satın aldığınız her şeyde glüten olup olmadığını anlamanın mükemmel bir yoludur. Genellikle, glütensiz kısım ambalaj üzerinde görünür şekilde işaretlenir.
  • Planlama değil. Bir seyahate mi çıkıyorsun? Glutensiz yemeklerinizi önceden hazırlamanız gerekecek. Şansınız, yol boyunca hızlı bir glutensiz fast food durağı bulamayacaksınız. Daha da fazlası, hem glütensiz hem de süt içermeyen yemek planını uyguluyorsanız.    
  • Dışarıda yemek. Bir akşam yemeği partisine veya bir restorana gitmek, glütensiz yiyiciler için zorlayıcıdır. Sadece glütensiz yiyecekler değil, aynı zamanda kontamine olmayan (glüten ile kontamine olan) yiyecekler de sunacakları bir yer bulmaları gerekiyor.
  • Kilo kaybı yemek planı olarak glutensiz diyet kullanmak. Glutensiz diyet planı uygularken birkaç kilo vermek mümkün olsa da bu diyet planındaki en iyi seçenek değil. Bazı sonuçları görmek için, yine de egzersiz yapmanız ve kalorileri ve şeker alımınızı kısıtlamanız gerekir.
  • Glutensiz abur cubur yemek. Glutensiz bir diyet, sağlıklı bir diyetin eş anlamlısı değildir. Tam tersine! Şeker ve yağ içeriği onları abur cubur kategorisine sokan birçok glutensiz ürün var. Siz yine de glutensiz abur cubur yemek istediğinizde glutensizekmek.com.tr nin sizler için ürettiği glutensiz atıştırmalıkları deneyebilirsiniz.