Glutensiz Diyet Yararlı Mı?

Çölyak hastalığı ve gluten duyarlılığı teşhisi konan kişilerde son zamanlardaki artışla birlikte, glütensiz bir diyet fikri, kilo verme uzmanları, obezite doktorları ve diyetisyenler de dahil olmak üzere uzmanlar tarafından yakın zamanda araştırılmıştır. Glutensiz bir diyet, kolesterol seviyelerini iyileştirmek, sindirim sağlığını geliştirmek ve enerji seviyelerini artırmak gibi çeşitli sağlık yararlarına sahip olabilir. Glutensiz diyet yararlıdır.

Glutensiz diyet yararlıdır çünkü bu diyette, nişastasız ve neredeyse tamamen glutensiz birkaç besin kaynağı oldukları için muhtemelen daha fazla meyve ve sebze yersiniz. Sadece glutensiz yiyecekler yiyerek, sağlıksız yağların yanı sıra çörek ve hamur işleri gibi ekmek ürünlerinde bulunan sağlıksız karbonhidratları da diyetinizden çıkarmış olacaksınız. Gluteni hayatınızdan çıkarmak ve glutensiz beslenme düzenine geçmek, kalp hastalığı, belirli kanserler ve glüten intoleransınız varsa diyabet gibi sağlıkla ilgili diğer durumlar riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Glütensiz bir diyet, vücudunuzun virüsleri ve mikropları uzak tutmasına da yardımcı olabilir, çünkü yediğiniz yiyeceklerin çoğu antioksidanlar, gerekli vitamin ve mineral içerikleri ile dolu olacaktır.

Glutensiz bir diyette tükettiğiniz gıdaların çoğu, özellikle temel protein, karbonhidrat ve yağ içeren dengeli planlı bir şekilde beslenirseniz, sağlıklı kilo vermeyi teşvik edebilir.

Etiketleri okurken dikkatli olun. Glutensiz beslenme gerçekleri hakkında çok fazla kafa karışıklığı var çünkü birçok paket artık ürünlerinin glütensiz olduğunu belirtiyor; ancak gerçek şu ki; gerçekten de glutensiz bir içeriğe sahip olmayabilirler.  İçerik etiketlerini okumaya dikkat edin ve değiştirmelere karşı da dikkatli olun. Gluten içeren sağlıksız gıdaların yerine diğer sağlıksız glutensiz çeşitler her zaman olacaktır. Özellikle ekmek gibi glüten içeren birçok yüksek karbonhidratlı ürünler epey fazladır. Glutensizekmek.com.tr’ de gluten içermeyen glutensiz diyete yararlı birçok ekmek çeşidi bulabilirsiniz.

Glutensiz beslenme düzeni artık sağlıklı bir yaşam tarzının parçası haline geldi. Glutensiz, karbonhidratları kesmek ve daha fazla sebze ve meyve tüketimini artırmak, bazı kişilerin kilo vermesine yardımcı olur. Glutensiz beslenmek her zaman vücudumuz için daha yararlıdır. Glutensiz beslenmeye şimdi başlarsanız; bedeninize yapacağınız en özel yatırıma adım atmış olacaksınız.


Kaynak: glutensizekmek.com.tr