Hangi Ekmekte Gluten Yok?

Sağlıklı yaşam için glutensiz beslenmeye başlayan ya da çeşitli hastalıklardan dolayı başlamak zorunda olan kişiler ekmekten vazgeçebileceğini düşünmekte. Ama bu doğru değil. Artık glutensiz beslenmeye uygun glutensiz ekmek çeşitleri oldukça fazla. Peki, hangi ekmekte gluten yok?
Glutensiz ekmek, nispeten pahalı olmasına rağmen hem görünüşü hem de tadı güzel. Yani buna değer olduğu için mi? Daha iyi bir ürün mü? Çölyak hastaları için cevap evet. Çünkü buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir protein ailesinin adı olan gluten içeriğini almak, sindirim sistemlerinde ciddi bir tepkiye neden olabilir. Bu nedenle glutensiz ekmek tüketmek glutene bağlı tepki gösteren kişiler için vazgeçilmezdir.

Hangi ekmekte gluten yok sorusunun en bilinen cevabı; karabuğday ekmeği, hindistancevizi unuyla yapılan ekmekler, nohut unu kullanılarak yapılan ekmek çeşitleri ya da ekşi mayalı ekmekler ve mısır unundan üretilen ekmeklerdir.

Glutensiz ekmekler, pirinç, badem, karabuğday, nohut, sorgum, kinoa ve darı dahil olmak üzere doğal olarak gluten içeriğine sahip olmayan her türlü tahıl ve baklagil unları kullanılarak yapılır. Bu glutensiz un çeşitleri kullanılarak gluten içermeyen ekmekler üretilmektedir.

Hindistan cevizi unu, doğal olarak tatlı bir aromaya sahiptir. Diğer unlara kıyasla yüksek yağ içeriğine ve en yüksek lif içeriğine sahiptir. Hindistan cevizi unu, fındık ve gluten alerjisi olanlar için iyi bir seçenektir. Mısır unu ise biraz cevizli bir tada sahiptir. Mısır unu oldukça iyi bir lif ve magnezyum kaynağıdır.

En çok tercih edilen karabuğday ekmeği ise karabuğday unundan yapılır. Vücut için oldukça dengeli protein ve sekiz temel amino asit kaynağı olan bir un çeşididir. Ek olarak B vitaminleri, manganez, lif, bakır, magnezyum ve diğer mineralleri içerisinde barındırır. Açık, orta ve koyu renkteki çeşitleri mevcuttur.

Glutensiz beslenmede tüketebileceğiniz birbirinden lezzetli ve çeşitli ekmekler vardır. Gluten bulunan ortamla kontamizasyona uğramamış glutensiz ekmek çeşitlerini tercih etmek önceliğiniz olmalıdır. Glutensizekmek.com.tr sizler için hangi ekmekte gluten yok sorusunun cevabını verdiğine göre şimdi web sitemizden glutensiz ekmek siparişi oluşturabilirsiniz.