Glutensiz Beslenmek Doğru Mu?

Pek çok insanın glutensiz beslenme düzenine geçiş yapmasıyla birlikte glutensiz beslenmek doğru mu şeklindeki meraklar artmıştır. Bazı insanlar kilo vermek için glutensiz beslenme uygularken, bazı insanlar ise sağlık koşulları için glutensiz beslenme düzenine geçiş yapmalıdır. Gluten tam olarak nedir ve sağlık üzerindeki etkileri neden bu kadar sorgulanır hale geldi? Daha fazlasını öğrenmek için öncelikle bu yazımızı sonra ise diğer yazılarımızı okumaya devam etmelisiniz.

Glutensiz beslenme doğru mu sorusunu cevaplamadan önce açıklamak istediğimiz şeyler var. Bazı kişilerin  sağlığını korumak için glutensiz beslenme uygulaması gerekir ancak sadece sağlıklı bir seçim olduğunu düşünerek, bir glutensiz beslenme düzenini takip etmek isteyen, tercih eden başkaları da vardır. İnsanlar kilo vermeyi, sindirim sorunlarını ortadan kaldırmayı, cilt problemlerini gidermeyi, daha fazla enerji deneyimlemeyi ve daha fazlasını glutensiz beslenme düzeni ile sağlayabileceğini düşünüyor. Glutensiz bir diyet doğru olabilir ancak doğru şekilde takip edilmezse önemli besinlerden yoksun olabilir. Hadi daha yakından bakalım!

Glutensiz Beslenme Hakkında

Glutensiz beslenme hakkında glutensiz beslenmenin doğru olup olmadığı hangi yiyeceklerden bahsettiğimize bağlıdır. Meyveler, sebzeler, yağsız protein seçenekleri ve süt ürünleri de dahil olmak üzere yukarıda bahsedilen tüm yiyecekler sağlıklıdır ve doğru glutensiz seçeneklerdir. Marketlerin reyonlarında bulduğunuz glütensiz yiyecekler, tıpkı glutenli yiyecekler gibi, sağlıkları ve besin değerleri açısından farklılık gösterecektir. Glutensiz kek, glutensiz poğaça ya da glutensiz ekmek gibi glutensizekmek.com.tr den sipariş edebileceğiniz glutensiz besinler doğru tercihtir. Firmamızın ürünlerinin aksine glutensiz ürünler protein ve diyet lifi bakımından düşük olma eğilimindedir ve genellikle şeker içeriği, doymuş yağ ve sodyum içeriği açısından yüksektir. Glutensiz olarak sipariş edeceğiniz bir ürünün doğru bir şekilde sağlıklı bir seçim olduğuna inanarak aldanmamanızı tavsiye ederiz. Glutensiz beslenme için ihtiyacınız olan ürünlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Glutensiz Beslenme Neden Doğru?

Glutensiz beslenme neden doğru olduğu ile ilgili pek çok neden sıralayabiliriz. Bir kişi, sağlık beslenme yönergeleri doğrultusunda tam gıdaları tüketerek, glutensiz bir beslenme uygularsa, kesinlikle çok sağlıklı bir diyet olabilir. Glutensiz beslenme düzeni insanları daha önce bahsedildiği gibi birçok boş kalorili muamele yapmaya zorlar. Beslenmenizden boş kalorili yiyecekleri sınırlamak, nasıl hissettiğinizde bir iyileşmeye yol açabilir. Ruh halinize ve vücudunuza en iyi gelebilecek beslenme çeşitlerinden biri olabilir.

Glutensiz beslenme düzenine geçiş yapmak daha çeşitli tahılların tüketimini de teşvik edebilir. Tıpkı meyve ve sebzeler gibi, en uygun beslenme için çeşitli besin içeriklerine sahip tam tahıllar yemek önemlidir. Çoğunlukla buğday tüketmek glutensiz beslenme düzeni uygulayan kişiler, tüketilen besin maddelerini değiştirerek çeşitli diğer tahılları tüketmelidir. Bunun için karabuğday glutensiz beslenmede doğru bir seçenek olacaktır.

Glutensiz beslenme düzeni izlemenin en belirgin dezavantajı, pizza hamuru ya da alışılagelen ekmek çeşitleri gibi en uygun tat ve doku için glutene dayanan gıdaları tüketememektir. Glutensiz seçeneklerin mevcudiyetinde büyük ilerleme kaydedilmiş olsa da çoğu gluten içeren muadilleriyle karşılaştırılamaz. Ancak bu durum glutensizekmek.com.tr ürünleri için elbette geçerli değil! Bu yiyecekler kendi başlarına her zaman en sağlıklı seçenekler olmasa da, arada sırada dengeli bir diyet ve yaşam tarzının bir parçası olarak bunlardan keyif alabilirsiniz. Lezzet, kültür, sosyalleşme ve gelenek adına yemek yemenin önemini göz ardı edemeyiz.

Marketlerde ve online alışverişte sürekli artış gösteren glütensiz yiyecek seçenekleri glutensiz beslenme düzenine uyum sağlamayı kolaylaştırsa bile yine de içerik okumaya özen göstermelisiniz. Besin içeriklerini okuduğunuzda glutensiz beslenme doğru bir şekilde ilerleyecektir. Bu yiyeceklerin birçoğunda alternatif tahıl türü olarak pirinç kullanılır ve en uygun beslenme için çeşitli tahıllar yemek önemlidir.

Son bir önemli not, çölyak hastalarında aşırı kilo ve obezitedeki son artıştır.  Glutensiz ürünlerdeki artışın sorunun bir parçası olduğu varsayılabilir. Glutensiz kurabiyeler, kekler ve diğer atıştırmalık yiyecekler hazırdır ve glüten içeren muadilleri kadar boş kalorilerde yüksektir. Bu besinlerin fazla tüketilmesi kilo alımına neden olabilir. Sizler porsiyon kontrolüne dikkat ederek web sitemizde bulunan glutensiz atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz. Glutensiz beslenmek doğrudur.

Kendinizi daha iyi hissettirdiği için glutensiz beslenmeyi seçerseniz, kesinlikle devam etmelisiniz.  Diğerleri için, glutenin çoğumuzu etkilemediğini ve kesinlikle sağlıklı, çok yönlü bir beslenme düzenine dahil edilebileceğini bilmelisiniz.

Çölyak hastalığınız, buğday alerjiniz ya da başka bir bağışıklığınızı etkileyen rahatsızlığınız olabileceğinden şüpheleniyorsanız, glutensiz beslenmeye kendi başınıza geçiş yapmadan önce bir doktora görünürseniz daha doğru bir beslenme düzeni uygularsınız. Glutensiz beslenme çölyak hastalığı ya da gluten alerjisi olan kişiler için doğrudur. Aynı zamanda tek tedavi yöntemidir.