Glutensiz Beslenme Zararlı Mı?

Glutensiz beslenmenin oldukça popüler ve tercih edilir hale gelmesi ile birlikte pek çok kişi tarafından bu beslenme düzeninin artıları, eksileri araştırılmaya başlandı. Glutensiz beslenme glutene bağlı rahatsızlıklar yaşayan kişiler tarafından uygulanması zorunlu olan tek ve sağlıklı bir beslenme düzenidir. Kimi insanlar glutensiz beslenmeyi glütenden tam anlamıyla uzak durmak için uygulayabilir. Peki, glutensiz beslenme zararlı mı?

Glutensiz beslenme bazı durumlarda zararlı olabilir. Yeteri kadar besin almamak çeşitli besin eksikliklerine neden olabilir. Ek olarak kilo artışı da gözlemlenebilir. Glutensiz beslenmenin zararları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam etmelisiniz.

Çölyak hastalığı, bağırsaklarınızın besinleri emme fonksiyonunu etkilediği için besin eksikliklerine neden olabilir. Ancak çölyak hastası değilseniz ve ekmek gibi gluten içerikli gıdalardan vazgeçerseniz, enerji seviyenizi düşürebilirsiniz. Glutenden uzak kalmak ya da gluteni kısıtlı tüketmek işte veya egzersiz yaparken sizi yavaşlatabilecek B vitamini ve demir gibi vitamin eksikliklerine yol açabilir. Glutensiz beslenme zararlı mı bir bakalım.

Glutensiz Beslenme Zararları

Glutensiz beslenme çölyak hastaları ve glutene bağlı sorunlar yaşayan kişiler için vazgeçilmezdir. Ancak bu gibi hastalıklarınız yoksa glutensiz beslenmeyi de doğru bir şekilde uygulamıyorsanız çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Glutensiz beslenme zararları uzun dönemde ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Antrenman sırasında, günlük rutin işlerinizde ya da herhangi bir yiyeceği yedikten sonra daha önce mide problemleri yaşadıysanız, bu durumun ne kadar rahatsız edici olabileceğini bilirsiniz. Alışılmışın dışında glutensiz ürünleri tüketmek ne yazık ki, glüteni beslenme planınızdan çıkarmak gastrointestinal sorun yaşama şansınızı artırabilir. Mide ağrısı ya da mide ile ilgili problemleri önlemek için meyve, fındık ve tohum gibi lif açısından zengin gıdaları tükettiğinizden emin olmalısınız.

Glutensiz beslenme zararlarından bir diğeri de tek tip beslenmeye bağlı olarak karşılaşabileceğiniz yüksek cıva ve arseniğe maruz kalmanızdır. Örneğin glütenden kaçınmak için sürekli pirinç tüketmek bu duruma neden olabilir.  Glutensiz beslenirken mümkün oldukça tahılları değiştirerek tüketmelisiniz. Karabuğday, pirinç, mısır gibi birçok glutensiz seçeneğiniz var. Bu nedenle tek tip tahıl grubunu üst üste çok fazla tüketmemelisiniz.

Glutensiz beslenme zararları vücudunuza olduğu kadar bütçenize de değinebilir. Glutensiz makarna, tahıl gevreği, glutensiz ekmek çeşitleri ve diğer paketlenmiş ürünlere ulaşıyorsanız, daha yüksek fiyat etiketleri bekleyin. Glutensiz unlu mamuller daha fazla maliyet ve işçilik gerektirdiği gibi glutensiz beslenenlerin sağlığını riske atmamak için daha fazla özen gerektirir. Bu nedenle bütçenizi biraz aşabilirsiniz. Ancak bu pek de zarar değil çünkü glutensizekmek.com.tr ‘den sipariş edeceğiniz glutensiz ekmek, glutensiz kek, glutensiz poğaça ve karabuğday çeşitleri bütçe dostudur. Ek olarak pek çok gıda doğal olarak gluten içermeyen halde bulunur: sebzeler, meyveler, et, balık, fasulye, kuruyemişler, tohumlar ve süt ürünleri bunlardan en önemlileridir.

Glutensiz paketlenmiş yiyecekler hali hazırda paketlenmiş ve işlenmiş yiyeceklerdir. Çoğu gluten içermeyen paketli gıdaları tüketirken bunları yiyerek sağlıklı bir seçim yaptığınızı düşünmeyin. İşlenmiş, glutensiz olarak etiketlenen gıdalarla sürdüreceğiniz sıkı bir beslenme düzeni sıklıkla besin açısından yetersiz kalabilir ve bu nedenle bu besin eksiklikleri düzeltmek için yeterli olmayacaktır. İnsanların besin eksikliklerini gidermek için yiyebilecekleri, doğal bir şekilde gluten içermeyen birçok gıda vardır. Meyveler, sebzeler, fasulye ve kuruyemişler gibi lif ve diğer hastalıklarla mücadele eden bileşikler içeren diğer yiyecekleri seçmek önemlidir. Ancak glutensizekmek.com.tr ‘nin paketli ürünleri konusunda böyle bir endişeye kapılmamalısınız.

Glutensiz beslenme zararları arasında belki de en çok dikkat çekilen konu ilginç bir şekilde, çölyak hastalığı olan kişilerde gluten içermeyen beslenme düzenine geçtikten sonra vücut kitle indeksinde bir artış yaygın olarak gözlenmektedir. Glutensiz olarak etiketlenen gıdaların yüksek karbonhidrat içeriği bu ilişkiyi açıklayabilir. Glutensiz bir beslenmede vücut kitle indeksindeki artışlar, glutenin çıkarılmasıyla kolaylaştırılan besin emilimindeki telafi edici bir artıştan kaynaklanabilirken, nişastalı glutensiz olarak etiketlenen gıdaların tüketiminin neden olduğu artan vücut yağını da yansıtabilir. Ek olarak, gluten intoleransı ya da çölyak dışı gluten duyarlılığı olanlar, besinlerin emiliminde artış, mide rahatsızlığında azalma ve diyete başladıktan sonra iştah artışı yaşayabilir ve bu da kilo alımına katkıda bulunur.

Son olarak glutensiz beslenme bazı hastalıklar için zorunludur. Sizler daha sağlıklı olmak için glutensiz besleniyorsanız çok dikkatli olmalısınız. Glutensiz bir diyete bağlı olan çölyak hastalığı olan çoğu insanda semptomlar büyük ölçüde iyiye gitmektedir. Yeterli ve düzenli glutensiz beslenme ile glutensiz beslenme zararları aza indirilebilir. Birçok çevrimiçi alışveriş sitesi, market ve restoran, daha kolay hale getirmek için daha fazla glutensiz yiyecek ve ürün ekledi. Glutensizekmek.com.tr ise bunlardan biridir.