Glutensiz Beslenmek Sağlıklı Mı?

Glutensiz beslenme düzenine geçiş yapanlar glutensiz beslenmek sağlıklı mı diye düşünmeden edemiyor. Çeşitli hastalıklar; çölyak hastalığı, gluten intoleransı, gluten hassasiyeti ya da çölyak dışı gluten duyarlılığı haricinde beslenme düzeninde değişiklik yapmak isteyen herkes glutensiz diyet araştırmaları yapmaktadır. Peki, glutensiz beslenmek sağlıklı mı?

Gluten içermeyen yiyecekler son zamanlarda oldukça popüler oldu. Gluten intoleransınız olmasa bile glutensiz beslenme düzeninin sağlığa yararları ve riskleri konusunda pek çok tartışma var. Bununla birlikte, çölyak hastalığı ya da gluten intoleransı olan kişiler için glutensiz beslenme düzeni mutlak bir zorunluluktur ve tek sağlıklı yöntemdir. Gluten, ekmek, kurabiye, kek gibi tüm unlu mamullerde bulunmaktadır. Bu, glüten içeren ürünlerden tamamen kaçınmanızı zorlaştırsa da glutensizekmek.com.tr den sipariş vereceğiniz gluten içermeyen yiyecekler ile o kadar da zor olmayacaktır.

Gluten intoleransınız ya da glutene bağlı hastalıklarınız olmasa dahi glutensiz beslenmek sayısız sağlık faydası sağlar. Denemeyi düşünüyorsanız ve sağlıkla ilişkisini merak ediyorsanız glutensiz beslenmenin en önemli faydalarını sizler için açıklayacağız.

Glutensiz Beslenmek Neden Sağlıklı?

Glutensiz beslenmek neden sağlıklı olabilir? Hemen hemen her gıdanın içerisinde bulunan glütenden uzak kalmak söylenildiği kadar sağlıklı mı? Evet, hatta fazlasıyla sağlıklı.

Glutene bağlı olarak birtakım semptomlar yaşayan kişiler genellikle kronik yorgunluktan şikâyet etmektedir. Bunun nedeni, gluten içerikli ürünlerin tüketilmesi durumunda bağırsakların zarar görmesi ve bu zarar nedeniyle demir de dahil olmak üzere çeşitli besinlerin emilimini gerçekleştirememesidir. Bu demir eksikliği, zayıflayan yorgunluk ve efor intoleransı ile sonuçlanan anemi olarak bilinen hastalığa yol açar. Glutensiz beslenme düzenine geçmek, bağırsaklarınıza iyileşme olanağı tanıyacaktır ve bu sayede vücut, besin emilimi fonksiyonunu geri kazanacak ve enerji seviyenizi iyileştirecektir.