Glutensiz Beslenme İpuçları

Glutensiz beslenme ipuçları ile glutensiz bir diyet uygularken dikkat etmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz! Eğer bu ipuçlarına dikkat ederseniz muhtemelen sorunsuz bir diyet süreci geçireceksiniz. Glutensizekmek.com.tr de bu ipuçlarını sizler için hazırladık.

Glutensiz Beslenme İpuçları Nedir?

Vücudunuzun yapısına ve bağışıklığınıza bağlı olarak, gluten içermeyen yemekler yemek sindirim sisteminizin daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir, eğer mevcutsa vücudunuzdaki iltihabı azaltabilir, enerji seviyenizi artırabilir ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Glutensiz beslenme ipuçları glutensiz beslenme listenize ve glutensiz diyetinize yarar sağlayacak konulardan oluşur. Bu ipuçları sayesinde glutene bağlı hastalıklarınızın semptomlarını yok edebilir ya da ortadan kaldırabilirsiniz. Glutensiz beslenmek zor ya da karışık değildir; önemli olan kesinlikle dikkat etmeniz gereken noktalara dikkat etmenizdir.

Özellikle glütensiz olarak etiketlenmedikçe, tamamen kaçınmanız gereken genel gıda kategorileri ve belirli yiyecek türleri vardır. Tüm yiyeceklerin açıkça glüten içermediğini unutmayın. Şirketlerin bir ürünün glüten içerip içermediğini yazmaları zorunlu değildir, ancak etiketlerine glütensiz koymayı seçerlerse belirli standartları karşılamaları gerekir. Web sitemizden vereceğiniz ürünlerimiz ve firmamız bu standartları karşılamaktadır.

Glutensiz beslenmede kaçınmanız ve uzak durmanız gereken içerikler vardır. Daha önceki yazılarımızda glutensiz beslenirken dikkat etmeniz gereken her şeyi sizler için hazırlamıştık. Artık ne yiyip yiyemeyeceğinizi bildiğinize göre, pratik yapalım. İşte glütensiz bir diyete geçiş ve başarılı olma konusunda birkaç ipucu:

1. Mümkün olduğu sürece doğal ve taze yiyecekler satın alın.

Ne yediğinizi tam olarak biliyorsanız, içinde glüten olup olmadığını bilmek daha kolaydır. Genel olarak taze sebzelere, yerel proteinlere ve doğal yiyeceklere bağlı kalın ve iyi bir noktada olacaksınız.

2. Mümkün olduğu sürece az bileşen içeren yiyeceklere sadık kalın.

Benzer şekilde, bir ürüne ne kadar çok bileşen eklenirse, katkı maddeleri veya glüten içerebilecek diğer bileşenlere sahip olma olasılığı o kadar yüksek olur. Genel olarak, daha az içerik seçin.

3. Daima gluten-free ya da glutensiz sertifikasını arayın.

FDA tarafından belirlenen "glütensiz" standarttan daha güçlü bir standart olan glütensiz sertifikayı aramak için gözünüzü alıştırın Bu, şirketin üçüncü taraf testlerinden geçtiği ve glütensiz uygulamalarına bağlı olduğu anlamına gelir. Glutensizekmek.com.tr den sipariş vereceğiniz tüm ekmek çeşitleri bu sertifikaya sahiptir; güvenle sipariş oluşturabilirsiniz. Katkı maddelerinin hepsinde glüten bulunmaz, ancak birçoğunda bulunur. Bunlar, dondurulmuş gıdalarda ve diğer işlenmiş ürünlerde çok yaygındır, bu nedenle üzerinde glütensiz ibaresi görmüyorsanız, devam edin ve atlayın.

4. Dışarıda yemek yerken çok fazla dikkatli olun.

Belirli sorular sorun ve emin değilseniz veya garson/şef olumlu değilse siparişinizi güvenebileceğiniz bir şeyle değiştirin.

5. Her gıda etiketini okuyun.

Bu, kazanabileceğiniz en önemli alışkanlıktır. Malzemeleri her zaman kontrol etmenin yerini hiçbir şey tutamaz!

6. Hayatınızı kolaylaştırmak için bir yemek kitabı satın alın.

Kolay ve daha zorlu tariflerin bir karışımını içeren glütensiz bir yemek kitabı satın alarak biraz düşünün.

7. Glutensiz diyetinizi seyahat planlarınıza ekleyin.

Farklı ülkelerin bu kadar uzlaşmacı olmasının garanti edilmediğini unutmayın. Seyahat planlarınızı düzenlerken sizin ve seyahat ortaklarınızın bunu hesaba kattığınızdan emin olun.

8. Göreceli riskinizi bilin ve buna göre plan yapın.

Çölyak hastaları, glüten duyarlılığı olan birinden çok daha farklı bir glüten zihniyetine sahip olacaktır. Kendi çizgilerini çiz ve onlara bağlı kal.

9. Sosyal etkinliklere kendi yemeğinizi getirmekten korkmayın.

Bazen sosyal açıdan garip olabilir, ancak yemek yapmayı planladıkları şey glütensiz değilse, ev sahiplerine her zaman kendi yemeğinizi getirebileceğinizi bildirin. Bunu daha az garip hale getirmenin iyi bir yolu, "Fırında ısıtmak için bir şey getirsem sorun olur mu?" Böylece birlikte yemek pişiriyormuşsunuz hissi uyandırır.

10. Konserve, dondurulmuş ve diğer korunmuş gıdalarla ilgili dikkatli olun.

Bunlar, glüten içeren katkı maddelerinin 1 numaralı suçlularıdır. Genel olarak işlenmiş gıdalardan kaçınmaya çalışın, ancak yumuşak bir noktanız varsa veya aceleniz varsa etikete bakın.

11. Gerekirse ayrı bir ekmek kızartma makinesi ve mutfak gereçleri satın alın.

Tehdit seviyeniz çapraz bulaşma endişelerini garanti ediyorsa, eviniz için ayrı bir ekmek kızartma makinesi satın almayı düşünün. Farklı bir renk seçin ve bir ekmek kızartma makinesini normal ekmek için, diğerini ise glutensiz ürünler için belirleyin. Aynı şeyi kesme tahtaları, bıçaklar vb. ile de yapabilirsiniz.

12. Mevcut kaynaklardan yararlanın.

Hâlihazırda mevcut olan inanılmaz kaynak zenginliğinden yararlanın. Başlamanız için sitemizde yer alan tüm içeriklere göz atabilirsiniz. Sizler için glutensiz beslenme ile ilgili oldukça fazla bilgiler veriyor ve süreçte yanınızda olmayı istiyoruz!