Glutensiz Beslenme Kabızlık Yapar Mı?

Glutensiz beslenmeye yeni başlayan bazı insanlar ve özellikle çölyak hastaları yüksek lifli tahıllar olmadan sindirimlerinin yavaşlayabileceğini görebilirler.  Bu durumda glutensiz beslenme kabızlık yapar mı araştırmasına başlarlar. Yeterli miktarda besin tüketilmediğinde glutensiz beslenme kabızlık yapar. Ancak bunun böyle olmasına gerek yok ve kabızlık sorununu çözmenize yardımcı olmak için ihtiyacınız olan tek şey glutensiz beslenme düzeninizde bazı değişiklikler olabilir.

Bağırsaklarınızı hareket ettirmek için, her ikisi de yiyecekleri sindirim sisteminizden geçirmeye yardımcı olan iki ana bileşene ihtiyacınız vardır. Bunlar çözünür lif ve sıvıdır. Lif, sağlıklı bir kiloyu ve düşük kolesterol seviyelerini korumak açısından çok önemlidir, kolon kanserini önlemeye yardımcı olabilir ve iyi düzeyde sağlığı artıran bağırsak bakterilerini destekler. Yetersiz lif tüketimi genellikle glütensiz bir diyetle ilişkilendirilse de, gerçek şu ki çoğumuz yeterince tüketmiyoruz.

İnsanların çoğunluğunun başlangıçta yeterli lif almaması nedeniyle, glutensiz beslenmeye geçiş yaptığımızda işler daha da kötüleşir. Çünkü lifimizin çoğu buğdaydan oluşan tahıl ve ekmekten gelir. Yine de pirinç gibi alternatif tahıllar içeren glutensiz ürünleri giderek daha fazla bulabileceğinizi ve elma gibi başka lif kaynakları da bulabileceğinizi unutmayın. Lif içeren glutenli yiyecekler için diğer yazılarımıza göz atmalısınız.

Kabızlığı önlemeye yardımcı olabilecek pek çok yiyecek vardır ancak her zaman yeterli sıvı ve lif tüketmenin çok önemli olduğunu unutmayın. Hiçbir iki insan aynı olmadığından, yiyecekler farklı insanları farklı şekillerde etkiler. Herhangi bir nedenle listedeki yiyeceklerden bazılarını sevmiyorsanız ya da yiyemiyorsanız, o zaman psyllium kabuğu gibi bir şey eklemek günlük çözünür lif alımınızı artırmanıza gerçekten yardımcı olabilir.

İyi miktarda bağırsak florası, sağlıklı bir bağırsağın anahtarıdır, çünkü yiyecekleri sindirmeye ve bağışıklık sistemini formda tutmaya yardımcı olurlar. Probiyotik yoğurt ya da çiğ sebze meyve yemek, dost bakterilerin büyümesini teşvik ederek bu şişkinlik hissini azaltmaya yardımcı olabilir. Glutensiz beslenmeden kaynaklanan kabızlık sorunun da önüne geçecektir.

Glutensiz beslenme oldukça sağlıklı olsa da bazı durumlarda bilinçlenmezsek kabızlık gibi sorunlara yol açabilir. Glutensiz beslenme dikkatli yürütülmesi gereken bir süreçtir. Lif ve sıvı tüketimi glutensiz beslenmede kabızlık sorununu engelleyecektir.


Kaynak : glutensizekmek.com.tr