Glutensiz Diyette İyi Hissetmek

Genel olarak glutensiz diyette iyi hissetmek zor gibi gelebilir. Alışkanlıklardan vazgeçmek, rutin düzeni değiştirmek, yaşam ve beslenme tarzını değiştirmek psikolojik ve bedensel olarak zorlayıcı olabilir. Ancak size vereceğimiz ipuçları sayesinde glutensiz diyette iyi hissetmek mümkün!

Glutensiz Diyette İyi Hissetmek İçin

1. Sabırlı olun.

Hemen hemen herkes glutensiz diyette yemek yemenin zorluğundan bunalmıştır. Başlangıçta glutensiz diyet, yemeyi sevdiğiniz tüm yiyecekleri ve içecekleri ortadan kaldırıyor gibi görünebilir. Ek olarak kendinizi glütenle çevrili hissedebilir ve herhangi bir şey yemenin güvenli olup olmadığından emin olamazsınız; sürekli şüphe duymak zorunda kalırsınız. Diyetle rahat hissetmeye ve yiyecek seçimleriniz konusunda kendinize güvenmeye başlamanız altı aya kadar sürebilir. Bu yüzden her şeyi bir gecede düzeltmeyi kesinlikle beklemeyin.

2. Olumlu olun.

Ne yiyemeyeceğinizden ziyade ne yiyebileceğinize odaklanın. Glutensiz diyette iyi hissetmek ve sağlıklı kalmak için yemeniz gereken besleyici gıdaların çoğunun glütensiz olduğunu unutmayın. Glutensiz beslenmeyi kabul edin ve sürekli olumlu düşünün. Hem daha önce açıkladığımız gibi glutensiz beslenmenin oldukça faydası var. Bunların tadını çıkarın!

3. Hile yapmayın.

Şimdi hile yapmayacağınıza karar verme zamanı geldi. Aklınız çelinebilir. Peki, bu nasıl olur? Bir noktada, özellikle teşhis konduğunda çok hasta değilseniz, diyetin buna değmediğini düşünmeye başlayabilirsiniz. Etrafta kaçınmak için çok fazla gluten içeriği olduğuna karar verebilirsiniz, bu yüzden devam edip yiyebilirsiniz. Başkalarıyla yemek yerken dikkat çekmek ya da yaygara yapmak istemeyebilirsiniz. Ortamın keyfini bozmak istemeyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki hiçbir şey sağlığınızdan daha önemli değil. Hatta ciddi durumlarda glutenin az miktarı bile size olumsuz olarak geri dönecek!

4. Kalsiyumu vurgulayın.

Özellikle yeni teşhis konduysanız ve glutensiz bir diyete geçiş yapıyorsanız, bol miktarda kalsiyum açısından zengin yiyecekler yediğinizden emin olun. Diyeti öğrenmenin zorlukları, özellikle çölyak hastalığı teşhisi konan kişiler için bu mineralin ne kadar önemli olduğunu unutmanıza neden olabilir. Kalsiyum, saptanamayan çölyak hastalığı tarafından vücuttan alınan ana besinlerden biridir ve yetersiz kalsiyum, osteoporoz gibi uzun vadeli ciddi sağlık sorunlara yol açabilir.

Süt ürünleri en iyi kalsiyum kaynaklarıdır. Her gün bir glutensiz diyette kalsiyum takviyesi almayı düşünün.  Doz önerileri yaşa ve cinsiyete göre değişir. Doktorunuza ya da diyetisyeninize ne kadar almanız gerektiğini sorun.

5. Süt ürünlerini atlamayın.

Glutensiz diyette iyi hissetmek için özellikle süt ürünlerini atlamayın! Süt ürünleri, laktoz intoleransınız olsa bile önemlidir.  Çölyak hastalığı teşhisi konan bazı kişiler, ince bağırsakları iyileştikçe laktoz intoleransının ortadan kalktığını fark eder. Diğerleri, genetik olarak laktoza karşı toleranssız olmaya yatkın oldukları için bunun geçmediğini keşfederler. Durum buysa ve laktoz intoleransınız devam ediyorsa, insanların laktozu sindirmesine yardımcı olan şu anda mevcut olan ürünlerden birini kullanın. Ancak glütensiz olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. 

6. Şikâyet etmeyin.

Glutensiz yiyeceklerin ek masrafını bir yük olarak düşünmemeye çalışın. Sağlığınızı garanti edecek tek “ilaç” olduğunu unutmayın. Reçeteli ilaçların maliyeti ve bunlarla ilişkili ve bazen olumsuz yan etkileriyle karşılaştırıldığında, kendinizi glütensiz diyetin oldukça ucuz olduğuna ikna edebilirsiniz. Ve ek masraflar için özel gıda üreticilerini suçlamamaya çalışın. Güvenli gıda ürettiklerinden emin olmak için atmaları gereken tüm ek adımlardan gelir.
En önemlisi, teşhis edilmemiş çölyak hastalığınız varsa gelişebilecek sağlık sorunlarıyla uğraşmanın size ne kadara mal olacağını düşünün. Glutensiz diyete kritik bir koruyucu sağlık önlemi olarak bakarsanız, gerçekten de ucuz görünecektir. Glutensizekmek.com.tr glutensiz diyette iyi hissetmeniz için sizlere glutensiz ürünlerini sunuyor!

7. Hayata devam edin.

Başlangıçta, glutensiz bir diyet uygulamak zorunda kalmak, başınıza gelen en kötü şey gibi görünebilir. Ama yakında bunun başınıza gelen en iyi şey olabileceğini keşfedeceksiniz. Diyet yönetilebilir. Daha ciddi sağlık sorunlarının önüne geçer. Her şeyden önemlisi, diyet yapılabilir ve yaşam tarzı ödüllendiricidir. Dünyadaki en normal şeymiş gibi katı, sarsılmaz bir glutensiz diyet uyguladığınız bir noktaya gelebilir.

8. Glutensizekmek.com.tr nin yanınızda olduğunu unutmayın!

Glutensizekmek.com.tr hem glutensiz ürünleri hem de sizleri bilgilendirmek için yayımladığı içeriklerde glutensiz diyet ile ilgili pek çok bilgi veriyor. Vermeye de devam edecek! Glutensiz ürünlerinin güvenilirliği ve içeriklerinin fazla olması nedeniyle glutensiz diyet uygulayan herkes için bir kılavuz olabileceğimizi biliyor, buna inanıyoruz.

Glutensiz beslenmek eziyet verici, endişelendirici, depresyona neden olabilecek bir düzen değildir. Tüm olumsuzlukları bir kenara bırakıp yalnızca olumlu yönlere odaklandığınızda glutensiz diyette iyi hissetmek kolaylaşacak. Kötü hissetmeniz için hiçbir neden yok. Sizlerin glutensiz diyet uygularken zorlanmaması için ürünlerimizle yanınızdayız.