Glutensiz Diyette Olması Gerekenler

Kesinlikle glutensiz besleniyor ya da diyetinizden bir miktar glüteni çıkarmak istiyorsanız doğru yere geldiniz. Glutensiz diyette olması gerekenler hakkında bilgi vereceğiniz. Diyetinizden glutenin tamamını veya çoğunu çıkarmanın her şeyin yerli yerine oturmasını sağlayacağını garanti ederiz; Bunun nasıl olduğuna dair sayısız örneğimiz var: sırt sorunları, kilo sorunları, akne vb. Belirli bir rahatsızlığınız varsa glutensiz diyete başlayabilirsiniz.

Glutensiz Diyette Olması Gerekenler Nelerdir?

1. MEYVE VE SEBZELER. Bulabileceğiniz her taze meyve ve sebze glutensizdir! Elmalar, meyveler, lahana ve karnabahar glüten içermezken, patates ve patates gibi tüm kök sebzeler de glütensiz sertifikalıdır! (Not: Bu, Patates Kızartmasının glütensiz olduğu anlamına gelir, ancak çapraz bulaşma olmaması için lütfen hangi yağda pişirildiğini kontrol edin.)

2. PİRİNÇ. Birçoğu pirincin glütensiz olduğunun farkında değil… ama öyle! Bir porsiyon kahverengi pirinç, siyah fasulye ve brokoli ile çok besleyici bir öğle yemeği için mükemmeldir. Ayrıca, bu suşi yemeye gitmek için iyi olduğu anlamına gelir! Bununla birlikte, bağlayıcı olarak hiçbir glüten içeriğinin eklenmediğinden emin olmak için yapışkan pirinçte ne kullanıldığı konusunda dikkatli olmak iyidir. Pirinç unu da glütensizdir.

3. KİNOA. Bu süper yiyecekle henüz tanışmadıysanız, kinoanın sadece sağlıklı değil, aynı zamanda lezzetli ve harika olduğunu da söyleyeyim. Pilav gibi yemek yapar ve kinoayı kuskus gerektiren her yemekte kullanabilirsiniz. Bu protein tanesini taze avokado ile sıcak veya ıspanak salatası ile soğuk olarak yiyin.

4. Yulaf. (Not: Yulafınızı satın alırken lütfen "glutensiz" yazan paketleri seçtiğinizden emin olun, çünkü bazıları tarlada yetiştirildiğinde buğdayla kontamine olur) vanilyalı badem sütünde pişirilmiş ve yaban mersini ile doldurulmuş yulaf ezmesi ile gün boyu. Yulafları bir mutfak robotu aracılığıyla da un haline getirebilirsiniz! 

5. FASULYE/BAKLAGİLLER. Siyah fasulye, barbunya fasulyesi, mercimek, nohut, liste uzayıp gidiyor! Harika bir doğal protein kaynağı, fasulye ve baklagiller glütensizdir ve kalıcıdır.

6. HUMUS. Bir önceki maddelerde de belirtildiği gibi, nohut glütensizdir, bu nedenle humus stoklayın.  Mükemmel atıştırmalık, kesinlikle ara öğünlerinizde yer vermelisiniz. Dilerseniz evde humusu kendiniz de yapabilirsiniz.

7. CEVİZ/TOHUMLAR. Ceviz tatlılarda mükemmeldir, ay çekirdeği salatalarda idealdir ve sanırım hepimiz keten tohumunun lif faydalarını biliyoruz. Her ne olursa olsun, en sevdiğiniz kuruyemiş glutensiz!

8. Karabuğday unu.  Belki de glütensizin en gizli bileşeni olan karabuğday unu, pişirme ve yemek pişirmede buğday ununun yerini almak için kullanılabilir. Lezzetli doyurucu bir tada sahiptir; Henüz yapmadıysanız, bir dahaki sefere waffle veya muzlu ekmek yaparken deneyin. Karabuğday unu sipariş vermek için glutensizekmek.com.tr ziyaret edebilirsiniz.

9. MISIR TORTILLI. Evet daha önce de belirtildiği gibi mısır (bir sebze) glütensizdir! Keyifli bir lokma için salsa ve tofuyu mısır tortillasına sarın. Aynı şekilde patlamış mısır (mısır taneleri) glütensizdir!

10. Glutensiz EKMEK Dışarıdaki glutensiz ekmeklerin çoğunu denemişsinizdir ve bu öne çıkmaya devam ediyor: Glutensizekmek.com.tr glutensiz ekmek çeşitleri… glutensiz ve vegan. Kolaylıkla internet üzerinden online sipariş verebilirsiniz. Glutensiz ekmeğiniz, belki biraz badem yağı ve jöle ile kızartıldığında en iyi tadı verir. Aslında pek de gerek yok! Çünkü glutensiz ekmek çeşitlerimiz tek başına bile oldukça lezzetli. Yemeye doyamayacak ve bitmesini hiç istemeyeceksiniz.

12. KAHVERENGİ PİRİNÇ MAKARNA. Evet, makarna aslında glutensiz olabilir! Penne, spagetti, makarna, spiral, lazanya erişte ve daha fazlasında kahverengi pirinç makarnası satıyor! Ayrıca çevrimiçi olarak Glutensiz Alışveriş Merkezi olan glutensizekmek.com.tr de de ulabilirsiniz. Glutensiz makarnanın pişirilmesi daha az zaman alır; 7-8 dakika suda kaynatın, süzün ve marinara, pesto veya diğer favori sosunuzu ekleyin!

13. KÜMES / ET. Vejetaryen ya da vegan olmayanlar için yumurta, süt ürünleri, deniz ürünleri, kümes hayvanları ve kırmızı et gibi tüm hayvansal ürünler glütensiz içeriğine sahip olmayan besinlerdir. Glutene karşı çok hassassanız, eti pişirmek için hangi sosların ve baharatların kullanıldığına dikkat edin, çünkü bunlar her zaman glutensiz değildir.

14. KENDİ EŞYA SETİNİZ. Toplu bir ortamda yaşıyorsanız, çapraz bulaşmayı önlemek için glütene duyarlı olduğunuzu başkalarına bildirmeniz önemlidir. Oda arkadaşınızın fıstık ezmeli sandviç yaptığını ve az önce buğday ekmeğini kesmek için kullandığı fıstık ezmesini yaymak için aynı bıçağı kullandığını düşünün… Fıstık ezmesi kavanozuna kırıntılar girebilir! Kavanozları gluten free ya da glutensiz olarak etiketlemenin, diğerlerinin, belirtilenlerle her zaman temiz gümüş çatal bıçak takımı kullanmasını sağladığını buldum.

Sonuç olarak glutensiz diyet oldukça kolay sürdürülebilir. Yalnızca dikkat etmeniz gereken şeyler var. Glutensizekmek.com.tr glutensiz diyet ile ilgili her konuda sizlere bilgi vermeye devam ediyor!