Pilavda Gluten Var Mı?

Pirinçte Gluten Var Mı? başlıklı yazımızda pirincin içerisinde gluten bulunmadığını belirtmiştik. Peki pirinçten yapılan pilavda gluten var mı? Pirinç gluten içermediği için pilav gluten içermemektedir; ancak bazı koşullarda kontamizasyon oluşabilir. Şimdi sizlere bununla ilgili bilgi vereceğiz.

Pilavın glutensiz olmayabileceği bazı durumlar vardır. Çapraz temasa ek olarak, pirinç, glüten içerebilecek çeşitli baharatlar ve soslarla yapılabilir ya da satılabilir. Bazı isimler de yanıltıcı olabilir. Örneğin, pirinç pilavı kulağa glutensizmiş gibi gelebilir, ancak tipik olarak glutensiz olmayan tahta kaşık gibi araçlarla yapılabilir. Yediğiniz şeyin gerçekten glütensiz olduğundan emin olmak için daima içerik etiketlerini iki kez kontrol edin. Şüphe duyduğunuzda, pilavı tüketmekten kaçınmalısınız.

Pirinç doğal olarak glutensiz olmasına rağmen yetiştirilme, hasat ve üretim sürecinde buğday, arpa ve çavdar ile teması mümkündür. Mümkün oldukça glutensiz etiketli ya da sertifikalı pirinç satın aldığınızdan emin olun. Marketteki toplu kutulardan pirinç satın almaktan kaçınmalısınız. Diğer müşteriler hem glutensiz hem de gluten içeren tahıllar için aynı kepçeyi kullanırsa, dökme kutularda çapraz temas kolayca oluşabilir.

Bir restoranda pilav yiyorsanız, pirinci artık glutensiz hale getirecek hiçbir katkı maddesi bulunmadığından emin olmalısınız. Pişirirken çapraz temas olmaması için pirincin kendi temiz tavasında yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda pilav hazırlanırken kullanılan kaşık da glutensiz bileşenlerden oluşmalıdır. 

Pirinç pilavı yedikten sonra glutene bağlı belirtileriniz ortaya çıkarsa paketi kontrol etmeli ya da nasıl hazırlandığını gözden geçirmelisiniz. Pilavın içerisine gluten içeren bir bileşen eklenmiş olabilir. Çapraz temas olmuş olabilir. Bu soruları yanıtlamak, herhangi bir şekilde glutene maruz kalmaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Pirinç ve pilav gluten içermemektedir. Bununla birlikte oldukça sağlıklıdır.

Pilav yedikten sonra belirtileriniz kaybolmazsa, bazı tavsiyeler için doktora başvurmanız gerekecektir. Doktorunuz ayrıca glüten antikor seviyelerinizin yüksek olup olmadığını görmek için sizi test edebilir. Bu testler, glutenin sisteminize ne zaman ya da nasıl girdiğini söyleyemese de, bir şekilde gluteni yiyip yemediğinizi gösterecektir. Bu test, çölyak hastalığı teşhisi için ilk kez test edildiğinde aldığınız kan testinin aynısıdır.